|
|
Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty |
Prezentacja zwycięzców konkursu fotograficznego: Samoloty Lot-u w locie
AirFoto
Joanna Michalczyk, I miejsce
Pracuję w dziale marketingu w międzynarodowym koncernie, dość często podróżuję i zawsze w czasie lotu towarzyszy mi aparat. Staram się uchwycić niezwykle uformowane chmury lub inne samoloty. Od trzech lat jeżdżę z przyjaciółmi na większość imprez lotniczych w kraju. Rok 2009 będzie nieco inny, ponieważ planuję pojechać na największe imprezy w Europie.
Wszystko zaczęło się od kolegi i roweru...
Wraz z kolegą, zapalonym rowerzystą, a zarazem niespełnionym pilotem zaczęliśmy, w ramach wycieczek rowerowych odwiedzać pobliskie lotniska. Kiedy technika cyfrowa na dobre zagościła w fotografii, zaczęłam stawiać pierwsze kroki w tej dziedzinie i tak to się zaczęło….
Fotografuję lustrzanką cyfrową przeznaczoną dla amatorów. Po wieluróżnych doświadczeniach z obiektywami nauczyłam się, że jest to najważniejszy komponent i efekt końcowy w dużej mierze zależy właśnie od jakości „szkła”. Ponieważ jestem amatorką i nie mam wielu obiektywów, najczęściej pożyczam je od znajomych. Bardzo często wykorzystuję 70-200 mm, 100-400 mm oraz stałoogniskowy 400 mm, który jest bardzo ciężki i nieporęczny (szczególnie dla kobiety), ale zdjęcia wykonane nim są wyjątkowo dobre jakościowo. Największą uwagę zwracam na światło, nie mniej istotne jest tło np. chmury.
Jestem kobietą, patrzę na fotografię mniej technicznie, w odróżnieniu od Panów. Moje kadry w większości przypadków są dość niestandardowe, jak na fotografię lotniczą, gdzie preferuje się centralne. Z tego też powodu nie publikuję swoich zdjęć w galeriach lotniczych, traktuję to jako przyjemność a nie rywalizację. Swoje zdjęcia na konkurs LOT-u wysłałam za namową kolegi, za co chciałabym bardzo mu podziękować - Sebastian dziękuję.
Dzięki wygranej będę mogła zrealizować swoje marzenie - zawsze chciałam polecieć do Nowego Jorku.
AirFoto
Rafał Grybowski , II miejsce
Podróżnikiem byłem już od małego. Rodzice zawsze zabierali mnie ze sobą na różne zagraniczne wycieczki. Nowy Jork, Bangkok, Rzym, Cypr - to tylko niektóre trasy moich podróży. Latałem różnymi typami samolotów - od ATR-42 po Jumbo jeta. Jednak latanie nie było dla mnie obojętne. Było czymś więcej. To właśnie latając zainteresowałem się lotnictwem. Dzięki lataniu złapałem też bakcyla modelarstwa. Na pewno nie bez wpływu na moje zainteresowania była mama, która pracuje w LOT i wspomaga mnie w moich lotniczych i fotograficznych pasjach. Fotografowanie samolotów zaczęło się niewinnie. Pewnego razu spytałem się taty, czy zna jakieś miejsce, z którego można z bliska popatrzeć na samoloty. Okazało się, że zna i pojechaliśmy tam. Pomyślałem, że wezmę przy okazji aparat. Miejsce okazało się świetne. Od tamtego czasu przyjeżdżam w to miejsce razem z przyjacielem i fotografuję. Najbardziej lubię fotografować samoloty podczas lądowania i kołowania na pas, a także różne perełki takie, jak rzadki na Okęciu B747. Tematem moich zdjęć są nie tylko samoloty. Trwa dosyć prężna rozbudowa Warszawy, co owocuje wyburzaniem starych PRL-owskich budynków, a niekiedy ich całych kompleksów. Dlatego właśnie staram się uwiecznić te obiekty, by pozostał po nich jakiś ślad. Następnie zaznaczam na mapie miejsca, w których te zdjęcia robiłem. Jeśli chodzi o sprzęt, to polecam Canona EOS 40D, a dla większego przybliżenia, z obiektywem 75-300 mm. Obiektyw dobry na odległe fotografowanie samolotów. Przy spottingu transportowych samolotów śmigłowych warto ustawić czas migawki na około 1/60-100. Da to ładny efekt rozmycia śmigieł. Dobrym pomysłem jest z fotografowanie samolotu pod kątem ostrym. Utrata ostrości jest, dzięki temu, choć trochę mniejsza.
Pozostali wyróżnieni w kolejności miejsca od III do X:
Radosław Oneksiak
Łukasz Jóźwiak
Piotr Buchman
Jan Ostrowski
Przemysław Bulsza
Piotr Surowiecki
Jarosław Ksiądzyna
Paweł Luliński
AirFoto |
|
|
|
Sonda |
|
|
|