Wyszukaj w airfoto   Katalog zdjęć   ART   Klub   Dane statków powietrznych   Download   Forum   Linki   Newsy   Kontakt Newsy
  zapisz
  wypisz
XII Międzynarodowy Piknik Lotniczy

PIKNIK W PRZESTWORZACH


Potężny warkot silników, charakterystyczny dźwięk śmigieł i lśniąca w słońcu plejada skrzydlatych maszyn, a wszystko to w piknikowej atmosferze już
16-17 czerwca na lotnisku w Góraszce!

Zapraszamy miłośników awiacji na coroczny podniebny spektakl, w którym główne role odgrywać będą latający bohaterowie z różnych stron świata.
Tym razem wszyscy widzowie będą mieli szansę wirtualnie przenieść się do kabin prezentowanych na Pikniku maszyn i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda ziemia z powietrza. Umożliwią to telebimy, które na żywo będą transmitować obraz nadawany z kokpitów samolotów.

Tematem przewodnim tegorocznych pokazów są śmigłowce, w związku
z 50. rocznicą ich obecności na polskim niebie. Zobaczymy wiele różnych wersji europejskich wiropłatów, zarówno bojowych (szturmowych i transportowych), jak i cywilnych  (ratowniczych oraz tych luksusowo wyposażonych, używanych specjalnie do transportu VIP-ów).

Oprócz helikopterów podczas Pikniku zabłysną także legendarne gwiazdy II wojny światowej, które w latach 40. ubiegłego wieku siały spustoszenie na froncie.
Po raz pierwszy do Polski przyleci słynna maszyna bojowa – amerykański bombowiec Douglas A-26B lnvader. Ta skrzydlata superforteca została uzbrojona w blisko dwie tony bomb, szesnaście karabinów maszynowych oraz osiem rakiet, umieszczonych pod skrzydłami. Zobaczymy także uchodzącego za najlepszy samolot myśliwski II wojny światowej Mustanga P-51D oraz powojenny myśliwiec De Havilland DH-100 Vampire. Warto wspomnieć, że Wampir jest jednym z pierwszych na świecie myśliwców z napędem odrzutowym. Wyróżnia się też rzadką konstrukcją dwu-belkowego ogona, a prezentacja na tegorocznym Pikniku będzie jego debiutem na polskim niebie. Wszystkie trzy egzemplarze pochodzą z unikalnej kolekcji maszyn historycznych stowarzyszenia Scandinavian Historic Flight.

Największą uwagę naszych widzów przyciągają zazwyczaj ekstremalne akrobacje samolotowe.  I tym razem ich nie zabraknie.  Najlepsi polscy i zagraniczni piloci będą nad głowami naszych gości kreślić korkociągi, beczki, ósemki i pętle. Pokazy zespołowe przedstawią dwie wiodące w Polsce grupy akrobacyjne: Biało-Czerwone Iskry oraz słynni Żelaźni. Z zagranicznych ryzykantów warto wymienić Jacoba Hollandera, lidera szwedzkiej grupy akrobacyjnej Scandinavian Airshow, który tym razem wystąpi m.in. za sterami aktualnie najpotężniejszego dwupłatowca na świecie – Pitts’a Python’a.  

Fanów ekstremalnych wrażeń zapraszamy także na jedyny w swoim rodzaju wyścig samolotu akrobacyjnego z samochodem terenowym. Tego typu rywalizację będziemy prezentować po raz pierwszy w historii Pikniku. Swoich sił spróbują dwie maszyny o potężnej mocy silników  - jeden z najbardziej dynamicznych samolotów wyczynowych Extra 300L oraz Porsche
model Cayenne S Transsyberia, w wersji specjalnie ulepszonej na potrzeby dwutygodniowego wyścigu Transsyberia 2007 Rally. 

Z ciekawostek lotniczych warto także wspomnieć o samolocie M-18 Dromader, który został stworzony specjalnie do gaszenia pożarów oraz rozpylania chemikaliów. Nietypowa konstrukcja tej maszyny jest podporządkowana tym właśnie zadaniom - w przedniej części kadłuba umieszczono zbiornik o pojemności 1500 litrów. Podczas Pikniku Dromader wykona pokazowy zrzut wody nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym w Góraszce.

Dopełnieniem programu lotniczego Pikniku będą pokazy członków bemowskiego Aeromodelklubu. Po raz pierwszy w stolicy zaprezentują oni pokaz walki powietrznej przy użyciu modeli wzorowanych na samolotach z okresu II wojny światowej. Swoje możliwości pokaże również zdalnie sterowany model śmigłowca z kamerą na pokładzie oraz model wyczynowy na uwięzi. Szczęśliwcy będą mieli okazję sprawdzić się jako wirtualni piloci dzięki profesjonalnemu symulatorowi lotów.

Spacer po terenie Pikniku zaowocuje niewątpliwie odkryciem szeregu atrakcji naziemnych.  Grupy rekonstrukcji historycznej będą odtwarzać dla naszych gości realia wojenne, z użyciem umundurowania i sprzętu wojskowego. Niespodzianką dla fanów militariów będzie zapewne replika pierwszego polskiego wozu pancernego – Forda FT-B z okresu Bitwy Warszawskiej 1920 roku, przedstawiona przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Cytadela”. Natomiast na najmłodszych adeptów awiacji czekać będą pokazy formacji tańca nowoczesnego, prezentacje japońskiej sztuki walki Aikido oraz tradycyjnie wesołe miasteczko.

 

Więcej szczegółów na stronie XII Międzynarodowego Pikniku Lotniczego:
www.piknik-goraszka.pl

  

 

 

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu:

Biuro Prasowe MPL Góraszka:

 

Magdalena Krywoszejew

Agnieszka Korotyńska 

Fundacja "Polskie Orły"

ul. Wołoska 18; 02-675 Warszawa

tel.: (22) 640 27 17; (022) 640 27 18

e-mail:  magdalena.krywoszejew@piknik-goraszka.pl;  a.korotynska@piknik-goraszka.pl

20 stycznia 2015
KALENDARZ LOTNICZY AIRFOTO 2015 JUŻ W SPRZEDAŻY !
... więcej
18 stycznia 2015
Nowa publikacja "Łączność" z serii Szkolenie samolotowe EASA
... więcej
17 stycznia 2015
Ostatnio dodane zdjęcie w kategorii Exclusive

... więcej
Sonda
Archiwum ankiet
Rejestracja domen, Hosting, Serwery WWW, Backup online, Komputer osobisty w chmurze